Mačka a mliečne výrobky
Typickým obrázkom, ktorý sa nám vtláča do podvedomia už od detstva, je mačka lížuca mlieko alebo smotanu. Je to ale naozaj pre správne trávenie mačky vhodné? Ako sa dokáže dospelý mačací organizmus vyrovnať s prísunom laktózy?
Je síce pravdou, že nie každá mačka znáša mlieko zle, ale u veľkej väčšiny mačiek nastáva po prijatí mlieka problém s trávením laktózy. Laktóza je mliečny cukor, disacharid, ktorý sa nachádza v mlieku. Pre mláďatá nie je problém prijímať a tráviť mlieko kvôli tomu, že majú enzým laktázu. Tá v tenkom čreve mláďat štiepi laktózu a tým pomáha tráviť mliečny cukor. Vekom sa ale vylučovanie tohto enzýmu znižuje až sa prestane vytvárať úplne a u zvierat nastáva problém s trávením mlieka.
Ak sa dospelá mačka napije mlieka, mlieko sa už netrávi ale začína kvasiť. To je stimulom pre črevné baktérie, ktoré začnú vytvárať množstvo plynov a znižuje sa absorbcia živín cez steny čreva. Následkom kysnutia mlieka v črevách majú mačky plyny, bolí ich bruško a stolica sa mení na tekutú zapáchajúcu hmotu, ktorú nedokážu udržať. Ak chováte mačičku nielen v domácnosti ale púšťate ju von, častokrát si to, že má zviera hnačku ani nevšimnete. Mačka sa totiž vyprázdni von do hliny a hneď po vykonaní potreby si vyčistí kožuštek potriesnený stolicou. Na sile hnačky a bolesti bruška tiež vplýva zdravie zvieraťa, množstvo prijatého mlieka a taktiež to, do akej miery zviera prestalo vylučovať enzým laktázu.
Ak máte chuť aj napriek tomu kŕmiť mačičku mliekom, v špecializovaných chovateľských obchodoch sa dá kúpiť špeciálne mačacie mlieko bez laktózy. Ak máte mačiatko, ktoré v ranom veku stratilo matku kým malo byť kojené, nikdy nedávajte takémuto mačiatku kravské mlieko. Mnohé firmy vyrábajú mlieko vhodné pre najmenšie mačiatka, ktoré je pre nich bezpečné a najvhodnejšie.
A čo s mliečnymi výrobkami? V zásade platí v malom množstve smotana ani kúsok syra mačke neuškodí. Pozor ale aby to nebolo pravidelné a väčšie množstvá, tie by mohli vyvolať hnačku a zvracanie.
Fotografia: © bigstockphoto